Odżywki humektantowe do włosów pomagają zadbać o tak zwaną równowagę PEH, dlatego korzystanie z nich powinno wejść w nawyk każdemu, kto chce się cieszyć pięknymi włosami. Dobrze byłoby więc nieco bliżej poznać ten produkt i dowiedzieć się, jakie składniki można określić mianem humektantów.
Jak działa odżywka humektantowa i jakie składniki mogą się w niej znajdować?
Odżywka humektantowa charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami silnie nawilżającymi. Dzięki temu preparatowi, można liczyć także na to, że kosmyki przestaną się elektryzować. Odżywka bazująca na humektantach charakteryzuje się lekką, nieobciążającą włosów ani skóry konsystencją. Z powodzeniem można wykorzystać ją zatem do mycia, zwłaszcza metodą OMO. Sprawdzi się ona przede wszystkim w przypadku włosów kręconych i falowanych. Jeżeli chodzi o przykładowe substancje, które zaliczane są do rodziny humektantów, wymienić należy miód, mocznik, glicerynę oraz kwas mlekowy. Wspomnieć należy także o mleczanie sodu, lecytynie czy wodzie różanej. Odżywki bazują zazwyczaj na kilku różnych humektantach, co pozwala na ich wszechstronne działanie.
Kiedy należy rozważyć stosowanie odżywki humektantowej?
Humektantowa odżywka powinna znajdować się tak naprawdę w kosmetyczce każdej osoby, bez względu na to, jaką porowatość włosów posiada. Warto jednak wiedzieć, kiedy dokładnie przychodzi moment na jej użycie. Wydaje się, że najlepiej sięgnąć po ten kosmetyk, gdy włosy są oklapnięte i matowe. Odżywka bazująca na humektantach przyda się także wtedy, gdy kosmyki silnie się elektryzują. Wskazaniem do jej użycia może być również nadmierne przetłuszczanie się włosów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odżywki humektantowej nie powinno stosować się wtedy, gdy na dworze panuje wysoka wilgotność powietrza. Włosy w takiej sytuacji mogą intensywnie się puszyć, przez co mogą pojawić się poważne trudności z ułożeniem fryzury. W upalne i wilgotne letnie popołudnia lepiej zastosować odżywkę bądź maskę bazującą na emolientach.