Niezwykłe kosmetyki – naturalne mydła warte wyboru

mydło glicerynowe marki Organique

Obecnie naturalność jest w cenie – chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Jest mnóstwo powodów, by wybierać naturalne kosmetyki, a wśród nich na pewno nie warto pomijać naturalnych mydeł. Co prawda są one specyficzne, często mało poręczne ze względu na swe duże gabaryty, nie zawsze piękne (choć zdarzają się też prześliczne), a przede wszystkim intensywnie pachną, co nie każdemu się podoba, ale ich zalet nie da się przecenić.

Tajemnicą – skład

O co chodzi z naturalnymi mydłami, na przykład gdy chodzi o mydła glicerynowe, syryjskie czy marsylskie? Zwykłe mydła, jakie znaleźć można w każdym sklepie, zachwycające pięknymi opakowaniami i zapachami, silnie wysuszają skórę, przez co ich stosowanie nie jest do końca przyjemne, a na dłuższą metę może znacznie szkodzić. Szczególnie fatalnie jest myć takim mydłem skórę twarzy, ale tak naprawdę tego rodzaju produkty nadają się jedynie do mycia rąk. Dlaczego mydła naturalne (na przykład mydło glicerynowe) są uważane za lepsze? Są bowiem pozbawione składników chemicznych, w dużej mierze wysuszających, zaś ich skład stanowią przede wszystkim substancje nawilżające i natłuszczające – gliceryna, oleje roślinne i masła. Powoduje to, że skóra w momencie mycia jest nawilżana i pielęgnowana, a nie wysuszana, co bezpośrednio przekłada się na komfort – brak przykrego uczucia ściągnięcia po myciu. Warto też pamiętać, że tłuszcz dobrze zmywa tłuszcz, a więc takie mydła także doskonale oczyszczają, zwłaszcza z nadmiaru sebum, a ponieważ jednocześnie nie wysuszają, stanowią doskonały wybór między innymi dla skóry mieszanej i tłustej.

Liczne działania

Jednak zaletą mydeł naturalnych nie jest tylko ich zdolność do nawilżania i pielęgnowania skóry. Wybierając poszczególne rodzaje, można też uporać się z różnego rodzaju problemami skórnymi – w tym kontekście naturalne mydła mogą prawdziwie leczyć! Wybierać je mogą między innymi osoby z trądzikiem. Odpowiednie dla nich będzie mydło siarkowe, mydło syryjskie z dodatkiem antyseptycznego oleju laurowego czy ze srebrem koloidalnym. Poza tym można wybrać na przykład mydło z cynamonem, które usuwa problemy ze stawami.